Apple Yapay Zeka Sınavında Geçebilecek mi?

7 Mart 2024
287
Gösterim

Apple, son yıllarda yatırımcıları şaşırtmaya devam ediyor. iPhone 16 serisinden devrimsel özellikler beklenmezken, elektrikli otomobil planları da rafa kalktı. Bu durum, Apple’ın alışık olmadığı bir durgunluk dönemine işaret ediyor.

Analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, yatırımcıları yapay zeka ile şaşırtamazsa, Nvidia tarafından piyasa değeri açısından geride bırakılabilir. Bu, Apple için büyük bir tehdit oluşturuyor, çünkü Nvidia son zamanlarda yapay zeka alanında büyük atılımlar yaptı.

Apple’ın iPhone 16 serisinde piyasaya süreceği A18 yongası, iOS 18’in üretken özelliklerini işleyecek yeni bir Neural Engine’e sahip olacak. Ancak bu, yatırımcıları etkileyecek kadar devrimsel bir gelişme olarak görülmüyor.

Apple’ın WWDC 2024’te kendi sohbet robotu Apple GPT’yi göstermesi bekleniyor. Apple’ın üretken yapay zekayı sonrasında diğer hizmetlerine eklemesi planlanıyor. Ancak Kuo, Apple’ın gösterdiklerinin yatırımcıları etkileyemeyecek kadar zayıf kalabileceğini savunuyor.

Apple CEO’su Tim Cook, firmanın yapay zeka çalışmaları hakkında fazla detay vermese de, bu yıl yapay zekada çığır açacaklarını söylüyor. Bu alandaki beklentiler yüksek ve Apple’ın Google ve Microsoft gibi rakiplerine yetişmesi gerekiyor.

Microsoft, üretken yapay zekada erkenden konum alarak dünyanın en değerli şirketi ünvanını Apple’dan aldı. Bu arada üretken yapay zekanın donanım tarafındaki ana tedarikçisi Nvidia, en büyük atılımı yaptı ve Apple’ı geride bıraktı.

Nvidia’nın hisseleri bir yıl içinde %260 artarak rekorlar kırdı. Nvidia halihazırda Apple’ın arkasında dünyanın en değerli üçüncü şirketi ve değeri artmaya devam ediyor. Öte yandan Apple’ın hisseleri düşmeye devam ediyor.

Apple’ın yapay zeka sınavında geçebilmesi için yatırımcıları şaşırtacak ve Nvidia’nın gerisinde kalmamak için önemli bir hamle yapması gerekiyor. WWDC 2024, Apple için bir dönüm noktası olabilir.

Kategori(ler):
Finans · Güncel · İş Dünyası · Teknoloji · Yapay Zeka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir